Standardy w hotelach 4-gwiazdkowych – podstawowe informacje

Wysoki standard noclegów oraz oferty, jaki reprezentują sobą hotele 4-gwiazdkowe jest powszechnie znany, jednak jeśli chodzi o szczegóły i ewentualne różnice, które nie pozwalają im przyznać piątej gwiazdki, wiedza ta nie wydaje się zbyt popularna. Sprawę utrudnia również fakt, że tego typu sugestia standardów nie jest taka sama w różnych krajach, dlatego wszystko co znajdziesz w poniższym wpisie można egzekwować jedynie na terenie naszego kraju. Przejdźmy może do rzeczy. Zapłaciłeś, zarezerwowałeś więc masz prawo wymagać!

Pokój i łazienka

Tym co stanowi największą wartość dla gości hotelowych, bez względu na to na jaki standard się oni zdecydują, jest to co znajdą w swojej prywatnej części udostępnionej na zasadzie rezerwacji. W hotelach 4-gwiazdkowych zmienne dotyczące wyposażenia pokoju i łazienki wyglądają następującą:
– podstawowe wyposażenie (łóżko, szafa lub garderoba, szafka nocna, stolik/biurko, krzesło/fotel, lustro, wieszak ścienny, lampka nocna, oświetlenie górne, przynajmniej jedno gwiazdko elektryczne),
– wyposażenie uzupełniające (wykładzina dywanowa lub dywaniki, rolety/żaluzje/zasłony, naczynia do picia, woda butelkowana, minibar/lodówka, TV, akcesoria i preparaty do czyszczenia odzieży i obuwia, suszarka do włosów, hotelowa papeteria),
– łazienka (wanna/prysznic, umywalka z blatem lub półką, WC, lustro, gniazdko elektryczne, kosz na śmieci, mydełka toaletowe lub dozownik z mydłem, ręczniki, jednorazowe kubeczki lub szklanki przydatne podczas mycia zębów).
Ponadto przyjmuje się, że 4-gwiazdkowy pokój dla jednej osoby nie może mieć mniej niż 12 m2, a dla dwóch 16 m2. Jeśli natomiast chodzi o apartament to jego metraż powinien wynosić 25 m2, nie licząc sypialni z łazienką i przedpokoju z osobnym WC.

Atrakcje hotelu

Do podstawowych atrakcji i udogodnień przygotowanych dla gości, którzy zdecydowali się skorzystać ze standardów hotelu 4-gwiazdkowego należą między innymi: oświetlenie zewnętrzne budynku i osobne wejście dla gości hotelowych, drzwi automatyczne lub obrotowe, strzeżony parking dla gości, klimatyzacja w całym budynku, stały dostęp do ciepłej i zimnej wody, dostęp do TV, telefonu, faksu oraz Internetu, winda (jeśli obiekt ma więcej niż dwa pietra).

Doskonałym przykładem jest tu hotel w miejscowości Gniewino (Hotel Mistral Sport****), w którym między innymi nocowała reprezentacja Hiszpanii podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Cześć z osób czytających nasz wpis może kojarzyć to miejsce również z zeszłego roku, gdy przedwcześnie oskarżono Mistrala o wywołanie zatrucia u uczniów ze szkoły znajdującej się w pobliżu Gniewina. Na szczęście szybko pojawiła się informacja i oficjalne oświadczenie hotelu mówiące, że w sprawie ustalenia źródła zatrucia nie poczyniono dotąd żadnych postępów, a więc nie ujawniono jego źródła. Trwające badania sanitarno-epidemiologiczne wykazały ponadto, że w kuchni Hotelu Mistral nie stwierdzono obecności poszukiwanej bakterii, dlatego już pod koniec listopada hotelowa restauracja mogła powrócić do wydawania posiłków odwiedzającym ją gościom.

Standardy obsługa

Wracając natomiast do standardów 4-gwiazdkowych miejsc noclegowych, warto zwrócić również uwagę na specyfikę obsługi, która to powinna w takim wypadku zapewnić swoim gościom:
– budzenie na życzenie, przechowanie bagażu,
– możliwość skorzystania z hotelowego sejfu,
– śniadanie do pokoju,
– codzienne sprzątanie,
– możliwość zakupu ciepłych napojów oraz zamówienia kwiatów,
– usługi prasowania, prania, zmiany pościeli i ręczników,
– restaurację oraz bar,
– sale konferencyjne,
– obiekty rekreacyjne i umożliwiające relaks (np. kort tenisowy, czy SPA).

Dodaj komentarz